İSLÂM DÜŞÜNCE ATLASI

Bugün sizlere -zannımca son dönemin en önemli projesi olan- İslâm Düşünce Atlası’nı tanıtacağım. Proje İbrahim Halil Üçer hocanın editörlüğünde İLEM ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle hazırlandı. Pek çok araştırmacının gerek yazıları gerekse ilgili bilgin hakkındaki kısa konuşmaları ile iştirak ettiği bu projenin fikrimce en önemli yanı bilgiden ziyade bir perspektif sağlamasıdır. Proje, düşünce tarihinin nasıl okunacağı hususunda sahih bir perspektif sağlamakta ve Klasik , Yenilenme , Muhasebe ve Arayışlar Çağı şeklindeki taksimi ile yepyeni bir nazar sunmaktadır.

I) Klasik Dönem (I/VII. – V/XI. yüzyıllar)

II) Yenilenme Dönemi (VI/XII. – X/XVI. yüzyıllar)

III) Muhasebe Dönemi (XI/XVII. ve XII/XVIII. yüzyıllar)

IV) Arayışlar Dönemi (XIII/XIX ve XIV/XX. yüzyıllar)

Proje, tasarımı yönünden de bir hayli ilgi çekici. İnternet sitesi, tarihsel seyir içerisinde vakıa ile bilginleri birlikte takip edebilceğiniz kapsamlı bir zaman çizelgesi, hoca-talebe ilişkilerini müşahede edebileceğiniz kişiler haritası, şerh-haşiye kültürünü takip edebileceğiniz kitaplar haritası ve daha sayamadığım nice imkanı bir arada sunuyor.

Projenin en büyük iddiasını teşkil eden dönemlendirmenin hangi zemin üzerine inşa edildiği, hangi saiklerle bu zaman aralıklarının tayin edildiği ve daha bu gibi pek çok hususun tetkik edildiği dönem yazıları da İhsan Fazlıoğlu hoca tarafından kaleme alınmıştır. Bu ufuk açıcı yazıları okumanızı da hususen tavsiye ederim. Müstefid olmanız dileğiyle…

Bağlantı için: İslâm Düşünce Atlası

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s